Ana içeriğe atla

Yazılım Projesine Başlarken Altın Kurallar: Ekip

 Bir fikri gerçeğe dönüştürmek ve canlı bir projeyi yürütmek için gereken en önemli şey ekiptir.

Ben her şeye yeterim, alırım bilgisayarımı istediğimi yerden kodumu yazarım, iki tıkla dünyaya satış yaparım diyorsanız sakin olun. O iş öyle değil!

Ekibin sırrı: ortak amaç — Photo by Tim Marshall on Unsplash

Yazılım projesi ekibi deyince aklınıza sadece teknik insanlar gelmesin. Bu işin pazarlaması, tahsilatı, muhasebesi, müşteriyle görüşmeleri, teknoparka sunulacak belgeleri, sosyal medya yönetimi, SEO ve ASO yönetimi, işe alımı gibi birçok yönü var. 

Serdar Kuzuloğlu — Girişimde en önemli konu bulaşıkları kimin yıkayacağıdır
Serdar Kuzuloğlu
Girişimde en önemli konu bulaşıkları kimin yıkayacağıdır https://www.youtube.com/watch?v=b47lAQ7TzC8

Her insan farklıdır. Farklı alanlarda çalışmış, farklı kültürlerden ve coğrafyalardan gelen kişileri ekibe dahil ederek bu farklılığı arttırmalısınız ve bu farklılıkları yönetmelisiniz. Kendinize benzer kişileri bir araya getirmek sizi rahat hissettirse de böyle bir ekipten farklı işler çıkarmalarını bekleyemezsiniz. Sizin ihtiyacınız olan şey farklı sesleri dinlemek ve farklı bakış açılarından faydalanmaktır. Amacı aynı olan ekibin farklılığı size güç sağlayacaktır.

Ekip içindeki uyum ekibin can damarıdır. İletişimin şeffaf olduğu herkesin fikrini açıkça paylaşabildiği bir ortam sağlanmalı, tartışmada her şey serbest olmalı, alınan kararlarda istikrarlı olunmalıdır.

Siz farklı insanları bir araya getirip aynı amaç için motive olmalarını sağlamalısınız. Bunun için bir kural yok. İnsanları tanıyıp onların nasıl motive olduklarını anlamalısınız. Ekipteki kimi insanlar kolay ve sıradan işleri severken kimileri zor problemleri sever.

Ekibin büyüklüğünün artması ve ekipteki kişilerin zamanla değişmesi bu işin doğasında vardır. Ekip büyüdüğü için sevinirken, ekipteki kişiler ayrılınca üzülürken hissetmeniz gereken bir duygu daha vardır: tedirgin olmak. Gelen ve giden kişiler ekibin uyumunu bozmamalı, ekibin kültürüne alışmalı ve bu kültüre katkı sağlamalıdır. Ekibe yeni katılanlar için bir oryantasyon (onboarding) süreci, ekipten ayrılanlar için de bir ayrılma (offboarding) süreci olmalıdır. 

Ekipteki personel ile periyodik bir şekilde birebir görüşmeler yapılmalıdır. Her ne kadar ekiple sürekli iletişim halinde olsak da bireyler ile de iletişim kurmamız gerekmektedir. Kişilerin şirketten/projeden ve ekipten beklentileri, yaşadıkları olumsuzluklar, iş ile ilgili değiştirmek istedikleri konular başta olmak üzere her konuyu konuşabilecekleri bir ortam sağlanmalıdır. Bu birebir görüşmeler pasif agresif tepkileri önler ve sorunun kansere dönüşmeden çözülmesine imkân sağlar.

Ekibin yönetimi hiyerarşik bir düzende olmalı mı olmamalı mı? İşte bütün mesele bu! Ekibin büyüklüğü, projenin çözmeye çalıştığı ihtiyacın alanı (domain), ekibin farklı şehirlerde/ülkelerde çalışıp çalışmadığı, şirketin aynı anda yürüttüğü projelerin sayısı, ekipteki kişilerin tecrübe seviyeleri gibi birçok faktör hiyerarşiye gerek olup olmadığının cevabını size verecektir. İnsanlara sorumlulukları kadar yetki de vermelisiniz.

Ekibin sürekli kendini geliştirmesi gerekmektedir. Ekip yeni teknolojileri takip edebilmelidir. Ekibe istedikleri teknoloji ve yöntemi denemeleri için kaynak ve zaman verilmelidir. Yeni şeyler denemek sizi yavaşlatmaz. Rakiplerinizle aranızda fark yaratmak yeni şeyleri denemekten geçer.

Doğru kişiyi ekibe dahil etmek ekiple ilgili tüm işlerin özetidir.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Bir Uluslararası Yazılım Şirketinin Batış Hikayesi

 Güzel başlamıştı hikaye. Yazılımcılar mutlu, kullanıcılar memnundu. Sonra pandemi başladı. Sorun para değildi. Olmayan şey huzurdu… Durdurun hype trenini, inecek var kırık kalpler durağında  — Photo by Kelly Sikkema on  Unsplash Gerçek olamayacak kadar güzeldi çalışma ortamı. Yazılımcılara istedikleri eğitim ve donanım alınıyordu, personel arası hiyerarşik bir yapı yoktu, sorumluluğun yanında yetki de veriliyordu, esnek çalışma saatleri yazılımcılara göre esnekti, izin isteyen hiç kimse geri çevrilmiyordu, pandemiden önce bile uzaktan çalışma vardı. Ne oldu bu şirkete? Nazar mı değdi? Şirketin yazılım ürünü Türkiye’de doğmuştu. Ürün birçok ülkede hem kamu tarafından hem de özel sektör tarafından kullanılıyordu. Yazılım geliştirme ekipleri hem Türkiye’de hem de diğer ülkelerde bulunuyordu. Yazılımın argesi için gelen geri bildirimlerin çoğu Türkiye’den geliyordu. Yazılımın kalbi Türkiye’de atıyordu.  Koronavirüs pandemisi nedeniyle Türkiye’de kamu kuruluşları hizmet alımı ile aldıklar

Türkiye'de Yazılım Şirketi Açmak ve Çıldırmamak

Aklında bir fikir vardı. Piyasada bunu karşılayan yazılımlar vardı ama hepsi eksikti. Hayalindeki yazılım ürününe hiçbiri yaklaşamıyordu. Gördüğü kadarıyla piyasanın böyle bir ürüne ihtiyacı vardı. Kullanıcılar mevcut ürünlerden şikayetçiydi. Kendi ekibini toplayıp hayalindeki şirketi kurmaya niyetlendi. Rüzgarlara dikkat!- Francesco Ungaro -  Pexels İşinden istifa etmeden önce piyasa araştırmasını yaptı, rakip ürünleri inceledi. En önemlisi ekibini kurdu. Ürününün MVP hali için çalışmaları başlattı. Girişim kurmak ile ilgili birçok kitap ve blog okudu, podcastler dinledi. Girişimci birkaç kişinin çayını kahvesini içti. Öngörebildiği her şey için önlemini aldı ve istifa edip kendi yazılım şirketini kurdu. Şirket kurmak için gerekli süreçler düşündüğünden daha kolay geçti. Şirketin adı ve logosu zaten hazırdı. Şirket teknoparkta yerini almıştı. Kendisi etiketlere çok önem vermiyordu ama yine de LinkedIn’deki profiline “Founder of the …” ibaresini ekledi. MVP’nin ortaya çıkması hedefini

Yazılımcılar İçin Yan Proje Oluşturma Rehberi

İster hobi amaçlı olsun ister maddi amaçlı her yazılımcının bir yan projesi olmalıdır. Peki yan proje oluştururken nelere dikkat edilmelidir, nasıl bir yan projemiz olmalıdır? Organize olalım beyler Yan proje (side project) için öncelikle bir fikir bulmak gerekli. Bu projenin amacı ne olacak? Hangi ihtiyacı çözecek? Yeni bir fikir mi olacak yoksa mevcut bir fikrin daha iyi uygulanmış bir hali mi olacak? Sadece yeni bir teknolojiyi öğrenmek için mi? Deneysel mi olacak ya da eğlenceli mi? Yoksa maddi bir getirisi olacak mı? Bu proje ürün olursa kimler kullanacak? Ürünü kullanacak kişilere erişip geri bildirim alabilecek miyim? . . . Bu soruların doğru bir cevabı yok, cevaplar size bağlı. Ama proje bir amaca hizmet edip bir ihtiyacı çözecekse, hele birde maddi getirisi olacaksa motivasyonunuz yükselecektir. Bunun yanında sadece eğlence amaçlı olan deneysel bir proje yapmak stressiz bir öğrenme ortamı sağlayacaktır. Gün içinde proje için aklınıza gelen her şeyi not alın. Not almazsan