Ana içeriğe atla

Yazılım Projesine Başlarken Altın Kurallar: Ekip

 Bir fikri gerçeğe dönüştürmek ve canlı bir projeyi yürütmek için gereken en önemli şey ekiptir.

Ben her şeye yeterim, alırım bilgisayarımı istediğimi yerden kodumu yazarım, iki tıkla dünyaya satış yaparım diyorsanız sakin olun. O iş öyle değil!

Ekibin sırrı: ortak amaç — Photo by Tim Marshall on Unsplash

Yazılım projesi ekibi deyince aklınıza sadece teknik insanlar gelmesin. Bu işin pazarlaması, tahsilatı, muhasebesi, müşteriyle görüşmeleri, teknoparka sunulacak belgeleri, sosyal medya yönetimi, SEO ve ASO yönetimi, işe alımı gibi birçok yönü var. 

Serdar Kuzuloğlu — Girişimde en önemli konu bulaşıkları kimin yıkayacağıdır
Serdar Kuzuloğlu
Girişimde en önemli konu bulaşıkları kimin yıkayacağıdır https://www.youtube.com/watch?v=b47lAQ7TzC8

Her insan farklıdır. Farklı alanlarda çalışmış, farklı kültürlerden ve coğrafyalardan gelen kişileri ekibe dahil ederek bu farklılığı arttırmalısınız ve bu farklılıkları yönetmelisiniz. Kendinize benzer kişileri bir araya getirmek sizi rahat hissettirse de böyle bir ekipten farklı işler çıkarmalarını bekleyemezsiniz. Sizin ihtiyacınız olan şey farklı sesleri dinlemek ve farklı bakış açılarından faydalanmaktır. Amacı aynı olan ekibin farklılığı size güç sağlayacaktır.

Ekip içindeki uyum ekibin can damarıdır. İletişimin şeffaf olduğu herkesin fikrini açıkça paylaşabildiği bir ortam sağlanmalı, tartışmada her şey serbest olmalı, alınan kararlarda istikrarlı olunmalıdır.

Siz farklı insanları bir araya getirip aynı amaç için motive olmalarını sağlamalısınız. Bunun için bir kural yok. İnsanları tanıyıp onların nasıl motive olduklarını anlamalısınız. Ekipteki kimi insanlar kolay ve sıradan işleri severken kimileri zor problemleri sever.

Ekibin büyüklüğünün artması ve ekipteki kişilerin zamanla değişmesi bu işin doğasında vardır. Ekip büyüdüğü için sevinirken, ekipteki kişiler ayrılınca üzülürken hissetmeniz gereken bir duygu daha vardır: tedirgin olmak. Gelen ve giden kişiler ekibin uyumunu bozmamalı, ekibin kültürüne alışmalı ve bu kültüre katkı sağlamalıdır. Ekibe yeni katılanlar için bir oryantasyon (onboarding) süreci, ekipten ayrılanlar için de bir ayrılma (offboarding) süreci olmalıdır. 

Ekipteki personel ile periyodik bir şekilde birebir görüşmeler yapılmalıdır. Her ne kadar ekiple sürekli iletişim halinde olsak da bireyler ile de iletişim kurmamız gerekmektedir. Kişilerin şirketten/projeden ve ekipten beklentileri, yaşadıkları olumsuzluklar, iş ile ilgili değiştirmek istedikleri konular başta olmak üzere her konuyu konuşabilecekleri bir ortam sağlanmalıdır. Bu birebir görüşmeler pasif agresif tepkileri önler ve sorunun kansere dönüşmeden çözülmesine imkân sağlar.

Ekibin yönetimi hiyerarşik bir düzende olmalı mı olmamalı mı? İşte bütün mesele bu! Ekibin büyüklüğü, projenin çözmeye çalıştığı ihtiyacın alanı (domain), ekibin farklı şehirlerde/ülkelerde çalışıp çalışmadığı, şirketin aynı anda yürüttüğü projelerin sayısı, ekipteki kişilerin tecrübe seviyeleri gibi birçok faktör hiyerarşiye gerek olup olmadığının cevabını size verecektir. İnsanlara sorumlulukları kadar yetki de vermelisiniz.

Ekibin sürekli kendini geliştirmesi gerekmektedir. Ekip yeni teknolojileri takip edebilmelidir. Ekibe istedikleri teknoloji ve yöntemi denemeleri için kaynak ve zaman verilmelidir. Yeni şeyler denemek sizi yavaşlatmaz. Rakiplerinizle aranızda fark yaratmak yeni şeyleri denemekten geçer.

Doğru kişiyi ekibe dahil etmek ekiple ilgili tüm işlerin özetidir.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Bir Uluslararası Yazılım Şirketinin Batış Hikayesi

 Güzel başlamıştı hikaye. Yazılımcılar mutlu, kullanıcılar memnundu. Sonra pandemi başladı. Sorun para değildi. Olmayan şey huzurdu… Durdurun hype trenini, inecek var kırık kalpler durağında  — Photo by Kelly Sikkema on  Unsplash Gerçek olamayacak kadar güzeldi çalışma ortamı. Yazılımcılara istedikleri eğitim ve donanım alınıyordu, personel arası hiyerarşik bir yapı yoktu, sorumluluğun yanında yetki de veriliyordu, esnek çalışma saatleri yazılımcılara göre esnekti, izin isteyen hiç kimse geri çevrilmiyordu, pandemiden önce bile uzaktan çalışma vardı. Ne oldu bu şirkete? Nazar mı değdi? Şirketin yazılım ürünü Türkiye’de doğmuştu. Ürün birçok ülkede hem kamu tarafından hem de özel sektör tarafından kullanılıyordu. Yazılım geliştirme ekipleri hem Türkiye’de hem de diğer ülkelerde bulunuyordu. Yazılımın argesi için gelen geri bildirimlerin çoğu Türkiye’den geliyordu. Yazılımın kalbi Türkiye’de atıyordu.  Koronavirüs pandemisi nedeniyle Türkiye’de kamu kuruluşları hizmet alımı ile aldıklar

Uluslararası Yazılım Firmasında Çalışmak

Türkiye merkezli 5 ülkede ofisi olan 50’den fazla mühendisi bulunan ve müşterileri hariç 8 farklı milliyetten kişiler bulunan bir yazılım firmasında yaklaşık 11 aydır çalışmaktayım. Bu süreç boyunca hem çalıştığım şirkette hem de iletişimde bulunduğum diğer uluslararası şirketlerde gözlemlediğim noktaları paylaşmak istedim. Buradaki görüşlerim tamamen kişiseldir ve firmadan firmaya değişebilir. Eleştiriyi önce en günahsız olanınız yapsın! Photo by Kyle Glenn on Unsplash İşe giriş ve mülakat süreçleri zor. İş ilanlarını mantıklı ve açıklayıcı olarak açılıyorlar. Öyle her şeyden anlayan süper yazılımcı aramıyorlar. Şirketin ihtiyacını göz önüne alarak ve her yazılımcının şirkette kullanılan teknolojileri bilemeyeceğini göz önüne alınarak iş ilanını açılıyor. Özgeçmişimde yazan her kelime ile ilgili sorguya çekildim. Başvurduğum pozisyon için gereken yeteneklerle ilgili zor sorular soruldu. Nasıl yaptılar bilmiyorum ama şirket kültürüne uyumumu ve iletişim yeteneğimi de ölçmüşler. Açık

Kamuda Yazılımcı Ol(ma)mak

Yazılımcı olarak 8 yıl kamuda, 2 yıl özel sektörde çalıştım. Bir yandan da freelance olarak çalıştım. Yurtdışındaki firmalarla da güzel yurdumun esnafıyla da çalıştım. En garip manzara bence kamudaki yazılım manzarası. Şu anda bir kamu kurumu için geliştirilen yazılım projesini yönetiyorum. Girdiğim toplantılarda, aldığım e-postalarda, yaptığım telefon konuşmalarında eski kamu anılarım depreşti. Kağıtların arasında hayalleri yıkılmış bir yazılımcı bulabilirsiniz Kamuda çalışırken hem benim hem de arkadaşlarımın başına gelen olaylardan ve şu anda kamuda çalışmaya devam eden tanıdıklarımdan aldığım bilgilerle, kamudaki yazılım dünyasını size sanayi diliyle aktarmaya çalışacağım. Bu yazı şahsi görüşlerimi içerir. Yine de kamuda 8 yılın yeterince objektif bir bakış açısı sunacağını düşünüyorum. Kamuya yazılım projesi geliştirirken karşılaşabileceğiniz durumlar: Bir kamu kurumu ile görüşmeye başlamak için bağlantı gerekir. Kamu kurumuna “sizin şöyle bir ihtiyacınız var ben bunu çözen yazılı