Ana içeriğe atla

Lessons I Learned from Developing an IoT Project from Scratch

I am working on an Internet Of Things (IoT) project. I work with medical IoT devices in my project.
Photo by Zan on Unsplash
Photo by Zan on Unsplash

These are the lessons I learned from this project:

Networking: You must know how the network works. You must have a good knowledge of network protocols such as TCP and UDP. If you will work with IoT devices that have multiple network interfaces, you must know about CIDR. Some IoT devices use different technologies such as Bluetooth and Serial port (COM) for data transmitting. Also, there are IoT specific network technologies such as LPWAN.

Data Structures: IoT devices use different data structures. They tend to compress data and send/receive small data because of limited resources. Some old devices which are converted to IoT use weird ways to process data. So you must be aware of endianness, signed and unsigned numbers and encodings. IoT devices can produce large data. Design your system to save and process big data.

Parallel Processing: Asynchronous programming has advantages and disadvantages. Every situation is different and there is no real grab-bag solution. It is not a silver bullet. You must know the differences between process and thread, debugging and tracking asynchronous functions.

Building Embedded Softwares: It is now easier than before. You can easily build a specific solution with Arduino, Raspberry Pi and many other platforms. I couldn’t find an IoT device that fits my need. So I decided to develop one. There is huge information about Arduino. I implemented an IoT solution with Arduino in 3 days.

Encryption: It is not only needed for confidentiality. It is also used for user authentication and checking the integrity of data messages. A basic understanding of encryption is enough. There are too many tools and libraries for it.

Building a Mock Device: I was working on a medical IoT device (defibrillator). Preparing this device and configuring the setup takes one hour at some times. So I built a mock device which is completely a software that simulates this device. I used this mock device for too many reasons: traffic monitoring, security and integrity check but mostly for demo purposes in meetings. We had only one device but more than one developer could be able to work on the mock device simultaneously.

Use the same device as much as possible: Edit a configuration and boom! Nothing works! Documents about IoT devices are not up-to-date. Don’t make assumptions when changing a configuration or when an IoT device will work as expected. Test it!

You will deal with a lot of cables, triple plugs, batteries, screwdrivers, wi-fi devices, SD cards, USB flash drives.

Working with IoT devices is fun when everything works as expected :)

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Bir Uluslararası Yazılım Şirketinin Batış Hikayesi

 Güzel başlamıştı hikaye. Yazılımcılar mutlu, kullanıcılar memnundu. Sonra pandemi başladı. Sorun para değildi. Olmayan şey huzurdu… Durdurun hype trenini, inecek var kırık kalpler durağında  — Photo by Kelly Sikkema on  Unsplash Gerçek olamayacak kadar güzeldi çalışma ortamı. Yazılımcılara istedikleri eğitim ve donanım alınıyordu, personel arası hiyerarşik bir yapı yoktu, sorumluluğun yanında yetki de veriliyordu, esnek çalışma saatleri yazılımcılara göre esnekti, izin isteyen hiç kimse geri çevrilmiyordu, pandemiden önce bile uzaktan çalışma vardı. Ne oldu bu şirkete? Nazar mı değdi? Şirketin yazılım ürünü Türkiye’de doğmuştu. Ürün birçok ülkede hem kamu tarafından hem de özel sektör tarafından kullanılıyordu. Yazılım geliştirme ekipleri hem Türkiye’de hem de diğer ülkelerde bulunuyordu. Yazılımın argesi için gelen geri bildirimlerin çoğu Türkiye’den geliyordu. Yazılımın kalbi Türkiye’de atıyordu.  Koronavirüs pandemisi nedeniyle Türkiye’de kamu kuruluşları hizmet alımı ile aldıklar

Uluslararası Yazılım Firmasında Çalışmak

Türkiye merkezli 5 ülkede ofisi olan 50’den fazla mühendisi bulunan ve müşterileri hariç 8 farklı milliyetten kişiler bulunan bir yazılım firmasında yaklaşık 11 aydır çalışmaktayım. Bu süreç boyunca hem çalıştığım şirkette hem de iletişimde bulunduğum diğer uluslararası şirketlerde gözlemlediğim noktaları paylaşmak istedim. Buradaki görüşlerim tamamen kişiseldir ve firmadan firmaya değişebilir. Eleştiriyi önce en günahsız olanınız yapsın! Photo by Kyle Glenn on Unsplash İşe giriş ve mülakat süreçleri zor. İş ilanlarını mantıklı ve açıklayıcı olarak açılıyorlar. Öyle her şeyden anlayan süper yazılımcı aramıyorlar. Şirketin ihtiyacını göz önüne alarak ve her yazılımcının şirkette kullanılan teknolojileri bilemeyeceğini göz önüne alınarak iş ilanını açılıyor. Özgeçmişimde yazan her kelime ile ilgili sorguya çekildim. Başvurduğum pozisyon için gereken yeteneklerle ilgili zor sorular soruldu. Nasıl yaptılar bilmiyorum ama şirket kültürüne uyumumu ve iletişim yeteneğimi de ölçmüşler. Açık

Kamuda Yazılımcı Ol(ma)mak

Yazılımcı olarak 8 yıl kamuda, 2 yıl özel sektörde çalıştım. Bir yandan da freelance olarak çalıştım. Yurtdışındaki firmalarla da güzel yurdumun esnafıyla da çalıştım. En garip manzara bence kamudaki yazılım manzarası. Şu anda bir kamu kurumu için geliştirilen yazılım projesini yönetiyorum. Girdiğim toplantılarda, aldığım e-postalarda, yaptığım telefon konuşmalarında eski kamu anılarım depreşti. Kağıtların arasında hayalleri yıkılmış bir yazılımcı bulabilirsiniz Kamuda çalışırken hem benim hem de arkadaşlarımın başına gelen olaylardan ve şu anda kamuda çalışmaya devam eden tanıdıklarımdan aldığım bilgilerle, kamudaki yazılım dünyasını size sanayi diliyle aktarmaya çalışacağım. Bu yazı şahsi görüşlerimi içerir. Yine de kamuda 8 yılın yeterince objektif bir bakış açısı sunacağını düşünüyorum. Kamuya yazılım projesi geliştirirken karşılaşabileceğiniz durumlar: Bir kamu kurumu ile görüşmeye başlamak için bağlantı gerekir. Kamu kurumuna “sizin şöyle bir ihtiyacınız var ben bunu çözen yazılı