Canlıya çıkamayan yazılımcı

 Yaptığı yan projenin yeterince olgunlaştığını düşünen yazılımcı artık projesini yayına almak istiyordu. localhost’da işler de bir yere kadar, alırım bir alan adı, biraz reklam veririm, tutar mı tutmaz mı görürüm diye düşünmüştü. Düşünmek güzel de icraate bakalım!

Not: Gerçek bir olaydan esinlenerek yazılmıştır. Junior arkadaşlara selam olsun.

Olmuşken en iyisinden olsun istedi. FTP ile uygulama atmak da neymiş! Bulut olsun, CI/CD olsun, loglar merkezi, sistem auto scale olsun istiyordu. Önce AWS’e baktı. Ücretsiz hizmetler ihtiyacını görüyordu. Başladı AWS’de projesini yayınlamak için çabalamaya. Veritabanını oluşturdu, hoşuna gitmese de serverless yerine bir sanal makinede uygulamasını ayağa kaldırdı. Ama o çok sevdiği dockerize edilmiş projesinden vazgeçmişti. Kodlarda yaptığı bir hatayı düzelttikten sonra başka bir hataya denk geliyordu. Sık sık kodları değiştirince ECR hizmetininücretsiz limitine ulaşmıştı, AWS ücretsiz build time limitlerine de ulaşmıştı. Sanal makineye kodları kopyalacağını hayal bile etmezdi!

O da ne! Uygulamadan veritabanına bağlanamıyordu! Farklı subnet’lerde farklı dünyaların varlıklarıydı onlar. NAT, routing table, security group derken bir hafta geçmişti aradan. Kavuşturamamıştı iki sevgiliyi birbirine. Bıktı uğraşmaktan. Çare olarak veritabanını başka bir bulut hizmetinde internete açık bir şekilde oluşturdu.

Load Balancer’a SSL yüklemek, target group’ları ayarlamak felan derken yorgun düşmüştü. Uzun zaman boyunca IP adresinden erişilidi uygulamaya. Alan adı ile uygulamanın birbirine kavuştuğu anı unutamayacaktı. DNS denen şey üstünden geçmişti.

Trafik felan da gelmiyordu. Gerçek kullanıcı yoktu ortada. Loglar tertemiz, veritabanı pırıl pırıldı. O zaman anladı ürün ile projenin farkını. Kodlamak güzeldi ama gerçek dünya sadece kodlamadan ibaret değildi.

Teknik açısından da koşmadan önce yürümesi gerektiğini anlamıştı. Hiç bilmediği AWS’e kafa göz dalmakla birşey yapamayacağını, makalelerde yazan best practice’lerin o kadar da kolay uygulanamayacağını gördü.

Ve AWS kendisine dolarla fatura kesti. Kapattığı veritabanının yedek dosyalarını silmeyi unuttuğu için dolarla ödeme yapacaktı. Özellikle bunu hiç unutmayacaktı.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

On-Prem Çilesi

Yaşlanan Kod

KPSS Çalışan Yazılımcı