Ana içeriğe atla

Yazılım (Bilgisayar) Mühendisliği Neden Tercih Edilmiyor


Bir etkinlikte “kaç kişi yazılım mühendisliğini bölümünü isteyerek seçti” sorusuna çok az öğrencinin el kaldırması nedeniyle kendimce ufak çaplı bir araştırma yaptım.


Geleceğin mesleklerini içeren yazılım (bilgisayar) mühendisliği neden tercih edilmesin ki? İnsanın aklı almıyor. Ama işte nedenleri:

Gençlerin üniversite tercihi yaparken ailelerinin etkilerinde kalmaları yazılım mühendisliğinin tercih edilmemesinin başlıca sebeplerinden biri. Ailelerin nesil olarak bilgisayara, yazılıma uzak olmaları, ailede tanıdık bilgisayar mühendisi olmaması (ama hemen hemen her ailede tanıdık bir doktor olması), gençlerin üniversite tercihi yaparken ailelerin etkisi nedeniyle yazılım bölümünü tercih etmemelerine sebep oluyor.

Gençler, yazılım (bilgisayar) mühendisliğini araştırınca karşılarına teknik terimler, kodlarla dolu ekran görüntüleri çıkıyor. 

İngilizce bilmeden olmaz deyince korkuyorlar, matematik gerekli deyince arkalarına bakmadan kaçıyorlar.

Gençlerin yönetici (müdür, amir) olmak istemeleri, iş yapmadan işi yönetmek istemeleri, toplum kültürünün bunu desteklemesi. Teknik adamlara toplum tarafından yöneticiler kadar saygı duyulmaması.


Gençlerin meşhur üniversiteler dışında (odtü, hacettepe, itü ...) diğer üniversitelerin yazılım bölümünü tercih edeceğine iş bulma fırsatının daha çok olduğu diğer bölümleri tercih etmeleri.

Sürekli kendini geliştirmek zorunda olmanın zor olması, bazı kişilerin bunu istememesi. Yaşlanınca bile sürekli yeni teknolojiler kovalamak zorunda olacaklarını düşünmek çoğu kişiye ürkütücü gelmektedir.

Staj yapan büyüklerinden yerli firmaların stajyerlere değer vermediğini görmek.

Mezun olduktan sonra iş bulsalar bile asgari ücrete yakın maaş almak.
Kamuda KPSS puanı olarak yüksek puan istenmesi.
Gençlerin yukarıda sebeplerden ötürü yerli şirketlerde çalışmayı düşünmeden direk olarak Google, Facebook gibi şirketlerde çalışmak istemeleri. İlk adım için çıtayı çok yüksek tutmaları. Bu yüksek hedefin onları caydırması.

Bayanlardan yazılımcı olmaz anlayışı nedeniyle bayan gençlerin bu bölümden uzak durmaları.

Erkekler için karşı cins sayısının yazılım bölümlerindeki azlığı. Evet, bazıları için önemli bir neden.
Yazılım mühendisliğinin ezberden çok analitik düşünme ve problem çözme gerektirmesi. Eğitim sistemimizin ezbere dayalı olması.
Hocaların derste teori öğretip sınavlarda probleme özel çözüm istemeleri.

Genç arkadaşların bilgisayardan çok tabletlerle ve akıllı telefonlarla muhatap olması, bilgisayarın gençlerin hayatında daha az yer tutması.

Bazı üniversitelerde bilgisayar ve yazılım mühendisliğinin puanının düşük olması nedeniyle gençlerin bu bölümler tercih edilmiyor mu acaba diye şüphe duyması.

Dizilerde filmlerde kahraman yazılım mühendisi olmaması. Hacker’ların ise asosyal, inek, gözlüklü, silik tiplerin olması.

Tecrübeli yazılımcıların gençlere az ulaşması, gereğinden çok mütevazı olması, istemeden de olsa bol bol teknik terim konuşması, ingilizce şart demesi, inek olarak görünmesi, kilolu saç baş dağınık imajının olması, sürekli sektörden şikayetçi olması, zamanım yok demesi, fazla mesaiye kaldığını sık sık belirtmesi, sosyal hayatının az olması.

Teknoloji sayesinde evden çalışma imkanının gelmesi yerine işin eve gelmesi. Geceleri ve tatilde çalan telefonlar, akşamları evde devam eden çalışmalar.

Gel de yazılım mühendisliğini seç.
Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Bir Uluslararası Yazılım Şirketinin Batış Hikayesi

 Güzel başlamıştı hikaye. Yazılımcılar mutlu, kullanıcılar memnundu. Sonra pandemi başladı. Sorun para değildi. Olmayan şey huzurdu… Durdurun hype trenini, inecek var kırık kalpler durağında  — Photo by Kelly Sikkema on  Unsplash Gerçek olamayacak kadar güzeldi çalışma ortamı. Yazılımcılara istedikleri eğitim ve donanım alınıyordu, personel arası hiyerarşik bir yapı yoktu, sorumluluğun yanında yetki de veriliyordu, esnek çalışma saatleri yazılımcılara göre esnekti, izin isteyen hiç kimse geri çevrilmiyordu, pandemiden önce bile uzaktan çalışma vardı. Ne oldu bu şirkete? Nazar mı değdi? Şirketin yazılım ürünü Türkiye’de doğmuştu. Ürün birçok ülkede hem kamu tarafından hem de özel sektör tarafından kullanılıyordu. Yazılım geliştirme ekipleri hem Türkiye’de hem de diğer ülkelerde bulunuyordu. Yazılımın argesi için gelen geri bildirimlerin çoğu Türkiye’den geliyordu. Yazılımın kalbi Türkiye’de atıyordu.  Koronavirüs pandemisi nedeniyle Türkiye’de kamu kuruluşları hizmet alımı ile aldıklar

Uluslararası Yazılım Firmasında Çalışmak

Türkiye merkezli 5 ülkede ofisi olan 50’den fazla mühendisi bulunan ve müşterileri hariç 8 farklı milliyetten kişiler bulunan bir yazılım firmasında yaklaşık 11 aydır çalışmaktayım. Bu süreç boyunca hem çalıştığım şirkette hem de iletişimde bulunduğum diğer uluslararası şirketlerde gözlemlediğim noktaları paylaşmak istedim. Buradaki görüşlerim tamamen kişiseldir ve firmadan firmaya değişebilir. Eleştiriyi önce en günahsız olanınız yapsın! Photo by Kyle Glenn on Unsplash İşe giriş ve mülakat süreçleri zor. İş ilanlarını mantıklı ve açıklayıcı olarak açılıyorlar. Öyle her şeyden anlayan süper yazılımcı aramıyorlar. Şirketin ihtiyacını göz önüne alarak ve her yazılımcının şirkette kullanılan teknolojileri bilemeyeceğini göz önüne alınarak iş ilanını açılıyor. Özgeçmişimde yazan her kelime ile ilgili sorguya çekildim. Başvurduğum pozisyon için gereken yeteneklerle ilgili zor sorular soruldu. Nasıl yaptılar bilmiyorum ama şirket kültürüne uyumumu ve iletişim yeteneğimi de ölçmüşler. Açık

Kamuda Yazılımcı Ol(ma)mak

Yazılımcı olarak 8 yıl kamuda, 2 yıl özel sektörde çalıştım. Bir yandan da freelance olarak çalıştım. Yurtdışındaki firmalarla da güzel yurdumun esnafıyla da çalıştım. En garip manzara bence kamudaki yazılım manzarası. Şu anda bir kamu kurumu için geliştirilen yazılım projesini yönetiyorum. Girdiğim toplantılarda, aldığım e-postalarda, yaptığım telefon konuşmalarında eski kamu anılarım depreşti. Kağıtların arasında hayalleri yıkılmış bir yazılımcı bulabilirsiniz Kamuda çalışırken hem benim hem de arkadaşlarımın başına gelen olaylardan ve şu anda kamuda çalışmaya devam eden tanıdıklarımdan aldığım bilgilerle, kamudaki yazılım dünyasını size sanayi diliyle aktarmaya çalışacağım. Bu yazı şahsi görüşlerimi içerir. Yine de kamuda 8 yılın yeterince objektif bir bakış açısı sunacağını düşünüyorum. Kamuya yazılım projesi geliştirirken karşılaşabileceğiniz durumlar: Bir kamu kurumu ile görüşmeye başlamak için bağlantı gerekir. Kamu kurumuna “sizin şöyle bir ihtiyacınız var ben bunu çözen yazılı