Ana içeriğe atla

Yazılım (Bilgisayar) Mühendisliği Neden Tercih Edilmiyor


Bir etkinlikte “kaç kişi yazılım mühendisliğini bölümünü isteyerek seçti” sorusuna çok az öğrencinin el kaldırması nedeniyle kendimce ufak çaplı bir araştırma yaptım.


Geleceğin mesleklerini içeren yazılım (bilgisayar) mühendisliği neden tercih edilmesin ki? İnsanın aklı almıyor. Ama işte nedenleri:

Gençlerin üniversite tercihi yaparken ailelerinin etkilerinde kalmaları yazılım mühendisliğinin tercih edilmemesinin başlıca sebeplerinden biri. Ailelerin nesil olarak bilgisayara, yazılıma uzak olmaları, ailede tanıdık bilgisayar mühendisi olmaması (ama hemen hemen her ailede tanıdık bir doktor olması), gençlerin üniversite tercihi yaparken ailelerin etkisi nedeniyle yazılım bölümünü tercih etmemelerine sebep oluyor.

Gençler, yazılım (bilgisayar) mühendisliğini araştırınca karşılarına teknik terimler, kodlarla dolu ekran görüntüleri çıkıyor. 

İngilizce bilmeden olmaz deyince korkuyorlar, matematik gerekli deyince arkalarına bakmadan kaçıyorlar.

Gençlerin yönetici (müdür, amir) olmak istemeleri, iş yapmadan işi yönetmek istemeleri, toplum kültürünün bunu desteklemesi. Teknik adamlara toplum tarafından yöneticiler kadar saygı duyulmaması.


Gençlerin meşhur üniversiteler dışında (odtü, hacettepe, itü ...) diğer üniversitelerin yazılım bölümünü tercih edeceğine iş bulma fırsatının daha çok olduğu diğer bölümleri tercih etmeleri.

Sürekli kendini geliştirmek zorunda olmanın zor olması, bazı kişilerin bunu istememesi. Yaşlanınca bile sürekli yeni teknolojiler kovalamak zorunda olacaklarını düşünmek çoğu kişiye ürkütücü gelmektedir.

Staj yapan büyüklerinden yerli firmaların stajyerlere değer vermediğini görmek.

Mezun olduktan sonra iş bulsalar bile asgari ücrete yakın maaş almak.
Kamuda KPSS puanı olarak yüksek puan istenmesi.
Gençlerin yukarıda sebeplerden ötürü yerli şirketlerde çalışmayı düşünmeden direk olarak Google, Facebook gibi şirketlerde çalışmak istemeleri. İlk adım için çıtayı çok yüksek tutmaları. Bu yüksek hedefin onları caydırması.

Bayanlardan yazılımcı olmaz anlayışı nedeniyle bayan gençlerin bu bölümden uzak durmaları.

Erkekler için karşı cins sayısının yazılım bölümlerindeki azlığı. Evet, bazıları için önemli bir neden.
Yazılım mühendisliğinin ezberden çok analitik düşünme ve problem çözme gerektirmesi. Eğitim sistemimizin ezbere dayalı olması.
Hocaların derste teori öğretip sınavlarda probleme özel çözüm istemeleri.

Genç arkadaşların bilgisayardan çok tabletlerle ve akıllı telefonlarla muhatap olması, bilgisayarın gençlerin hayatında daha az yer tutması.

Bazı üniversitelerde bilgisayar ve yazılım mühendisliğinin puanının düşük olması nedeniyle gençlerin bu bölümler tercih edilmiyor mu acaba diye şüphe duyması.

Dizilerde filmlerde kahraman yazılım mühendisi olmaması. Hacker’ların ise asosyal, inek, gözlüklü, silik tiplerin olması.

Tecrübeli yazılımcıların gençlere az ulaşması, gereğinden çok mütevazı olması, istemeden de olsa bol bol teknik terim konuşması, ingilizce şart demesi, inek olarak görünmesi, kilolu saç baş dağınık imajının olması, sürekli sektörden şikayetçi olması, zamanım yok demesi, fazla mesaiye kaldığını sık sık belirtmesi, sosyal hayatının az olması.

Teknoloji sayesinde evden çalışma imkanının gelmesi yerine işin eve gelmesi. Geceleri ve tatilde çalan telefonlar, akşamları evde devam eden çalışmalar.

Gel de yazılım mühendisliğini seç.
Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Bir Uluslararası Yazılım Şirketinin Batış Hikayesi

 Güzel başlamıştı hikaye. Yazılımcılar mutlu, kullanıcılar memnundu. Sonra pandemi başladı. Sorun para değildi. Olmayan şey huzurdu… Durdurun hype trenini, inecek var kırık kalpler durağında  — Photo by Kelly Sikkema on  Unsplash Gerçek olamayacak kadar güzeldi çalışma ortamı. Yazılımcılara istedikleri eğitim ve donanım alınıyordu, personel arası hiyerarşik bir yapı yoktu, sorumluluğun yanında yetki de veriliyordu, esnek çalışma saatleri yazılımcılara göre esnekti, izin isteyen hiç kimse geri çevrilmiyordu, pandemiden önce bile uzaktan çalışma vardı. Ne oldu bu şirkete? Nazar mı değdi? Şirketin yazılım ürünü Türkiye’de doğmuştu. Ürün birçok ülkede hem kamu tarafından hem de özel sektör tarafından kullanılıyordu. Yazılım geliştirme ekipleri hem Türkiye’de hem de diğer ülkelerde bulunuyordu. Yazılımın argesi için gelen geri bildirimlerin çoğu Türkiye’den geliyordu. Yazılımın kalbi Türkiye’de atıyordu.  Koronavirüs pandemisi nedeniyle Türkiye’de kamu kuruluşları hizmet alımı ile aldıklar

Türkiye'de Yazılım Şirketi Açmak ve Çıldırmamak

Aklında bir fikir vardı. Piyasada bunu karşılayan yazılımlar vardı ama hepsi eksikti. Hayalindeki yazılım ürününe hiçbiri yaklaşamıyordu. Gördüğü kadarıyla piyasanın böyle bir ürüne ihtiyacı vardı. Kullanıcılar mevcut ürünlerden şikayetçiydi. Kendi ekibini toplayıp hayalindeki şirketi kurmaya niyetlendi. Rüzgarlara dikkat!- Francesco Ungaro -  Pexels İşinden istifa etmeden önce piyasa araştırmasını yaptı, rakip ürünleri inceledi. En önemlisi ekibini kurdu. Ürününün MVP hali için çalışmaları başlattı. Girişim kurmak ile ilgili birçok kitap ve blog okudu, podcastler dinledi. Girişimci birkaç kişinin çayını kahvesini içti. Öngörebildiği her şey için önlemini aldı ve istifa edip kendi yazılım şirketini kurdu. Şirket kurmak için gerekli süreçler düşündüğünden daha kolay geçti. Şirketin adı ve logosu zaten hazırdı. Şirket teknoparkta yerini almıştı. Kendisi etiketlere çok önem vermiyordu ama yine de LinkedIn’deki profiline “Founder of the …” ibaresini ekledi. MVP’nin ortaya çıkması hedefini

Yazılımcılar İçin Yan Proje Oluşturma Rehberi

İster hobi amaçlı olsun ister maddi amaçlı her yazılımcının bir yan projesi olmalıdır. Peki yan proje oluştururken nelere dikkat edilmelidir, nasıl bir yan projemiz olmalıdır? Organize olalım beyler Yan proje (side project) için öncelikle bir fikir bulmak gerekli. Bu projenin amacı ne olacak? Hangi ihtiyacı çözecek? Yeni bir fikir mi olacak yoksa mevcut bir fikrin daha iyi uygulanmış bir hali mi olacak? Sadece yeni bir teknolojiyi öğrenmek için mi? Deneysel mi olacak ya da eğlenceli mi? Yoksa maddi bir getirisi olacak mı? Bu proje ürün olursa kimler kullanacak? Ürünü kullanacak kişilere erişip geri bildirim alabilecek miyim? . . . Bu soruların doğru bir cevabı yok, cevaplar size bağlı. Ama proje bir amaca hizmet edip bir ihtiyacı çözecekse, hele birde maddi getirisi olacaksa motivasyonunuz yükselecektir. Bunun yanında sadece eğlence amaçlı olan deneysel bir proje yapmak stressiz bir öğrenme ortamı sağlayacaktır. Gün içinde proje için aklınıza gelen her şeyi not alın. Not almazsan